Kaljo Kiisa nimelise Noore Filmitegija stipendiumi II stipendiaadiks sai noor režissöör Martti Helde

Uudised2012

13. Jaanuar 2012

Viru Keemia Grupp AS
Jõhvi Kontserdimaja
Jõhvi vallavalitsus

PRESSITEADE
13.01.2012

Eesti ainukese filmistipendiumi, Kaljo Kiisa nimelise Noore Filmitegija stipendiumi II stipendiaadiks sai noor režissöör Martti Helde koos loomingulise meeskonnaga filmide eest „Risttuules“ (Allfilm) ja „Külm on“. Jõhvi Kontserdimaja (JKM) ja Jõhvi vallavalitsuse eripreemia sai Kristiina Davidjants Eesti filmiajaloo talletamise eest filmiga „Nipernaadit otsimas“.

Jaak Lõhmus, “Eesti film 100” programmijuht Eesti Filmi Sihtasutuse juures: „Eesti Filmi esindajana ma ootaks Kaljo Kiisa stipendiumi konkursi sarnaseid üritusi ka teistest Eesti paikadest, näiteks Tartust, Pärnust, Valgamaalt ja teistest kohtadest. See on par excellence näide selle kohta, kuidas maakonna ajalugu töötab selle filmioleviku ja võimaliku filmituleviku heaks, tuues kohale Eesti parimaid filmitegijaid“.

Martti Helde, Kaljo Kiisa stipendiumi II laureaat: „Meie meeskonna jaoks tundub, et polegi teist kohta filmi tegemiseks. Suund on ikka ja jälle Virumaale, mis ei ole meid veel kordagi alt vedanud. Siit me saame ehtsat metsa, põldu, puutumata tausta oma värske filmitegemiseks, ükskõik, kus ajastus selle tegevus ei toimuks“.

Loomehõngu täis tseremoonia avas ja lõpetas Viru Keemia Grupp AS (VKG) ja JKM videoüleskutse tulla Virumaale, mille alusmaterjaliks sai mõlema organisatsiooni poolt 2011. aastal asutatud Virumaa esimene fotokonkurss http://www.vkg.ee/virumaa.

Stipendiumi algatajateks on Jõhvi Kontserdimaja, kino Amadeus, Viru Keemia Grupp AS, Jõhvi vallavalitsus, AS Tallinnfilm. Ühtset stipendiumit antakse välja teist korda. Esimese stipendiumi laureaadiks sai Liis Nimik filmiga “Helene elukool”. Kultuurkapitali eripreemia sai produtsent Katrin Kissa.

Stipendiumi algatajad soovivad ühiselt hoida Ida-Virumaalt pärit filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisa (1925–2007) mälestust. 2 500 eurose stipendiumi eesmärgiks on toetada noori filmitegijaid, kes on oma senises loomingus kasutanud Ida-Virumaad ja innustada noori filmitegijaid avastama ning jäädvustama Ida-Virumaa mitmekesisust.

2011. aastal väljaantud stipendiumile kandideerisid järgmised Ida-Virumaal filmitud ja Kaljo Kiisaga seotud projektid:

  • Pille Rünk ja Allfilmi meeskond filmiga “Kuradisaare kuningas”;
  • MTÜ Kinobussi meeskond filmiga “Täitsa lõpp film”;
  • Kristo Jürman filmiga “KODDO”;
  • Martti Helde ja tema loominguline meeskond filmiga “Risttuules”;
  • Kristiina Davidjants filmiga “Nipernaadit otsides” .

Stipendiumikonkursi žüriisse kuulusid: Tiina Lokk, Ilmar Raag, Raimo Jõerand, Enn Säde, Egert Anslan, Piia Tamm, Anne Uttendorf.

Fotod http://gallery.vkg.ee/Kaljo_Kiisk

Lisainfo ürituse kohta:

Jõhvi kontserdimaja direktor Piia Tamm
Tel: 334 2010; 5561 0512
E-post piia.tamm@concert.ee

Viru Keemia Grupi avalike suhete juht Julia Aleksandrova
Tel 334 2702, 523 2700
E-post julia.aleksandrova@vkg.ee